Po godzinach

Czy wiesz, że

naukę szczotkowania zębów należy rozpocząć już u najmłodszych dzieci. Wyrabiamy w dzieciach nawyk mycia ząbków po każdym posiłku, a bezwzględnie przed snem.

U najmłodszych dzieci stosujemy specjalnie dla nich przeznaczone miękkie szczoteczki, a od momentu kiedy dziecko samo umie płukać jamę ustna i wypluwać wodę, wprowadzamy dziecięce pasty do zębów i szczoteczki o odpowiednim rozmiarze.

Zwracamy uwagę aby szczoteczka miała małą główkę, dzięki czemu łatwo dotrze do wszystkich miejsc w jamie ustnej.

Największym wrogiem dziecięcych zębów są słodycze. Nie chodzi tylko o ich nadmierne spożycie, ale również o fakt, że dzieci nie myją zębów po jedzeniu.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie dzieciom jednego „słodkiego dnia” w tygodniu, na przykład soboty lub niedzieli, kiedy pozwalamy dzieciom do woli jeść różne słodkości, a potem pilnujemy aby po każdym posiłku dokładnie wymyły zęby.

Kupujmy naszym dzieciom również bezcukrowe gumy do żucia, które nie tylko mają przyjemny smak, a więc mogą być dobrym zamiennikiem słodyczy, ale też stymulują jamę ustną do wydzielania śliny, a tym samym chronią zęby przed próchnicą.

Wskazanym zabiegiem wspomagającym jest fluoryzacja. Zabieg dostarczający tak potrzebnego zębom fluoru.

Niezbędnym zabiegiem profilaktycznym w zapobieganiu próchnicy jest także lakowanie zdrowych zębów mlecznych i stałych.